Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Moja pasja przyniosła owoc! - Marek Kalinowski

Moja pasja przyniosła owoc! - Marek Kalinowski
fot. Katarzyna Nowak

Marek Kalinowski to człowiek wszechstronny. Z jednej strony jest zdolnym informatykiem, pasjonują go nowe technologie, z drugiej mnóstwo czasu poświęcił przywróceniu do życia ciągnika z 1940 r. LANZ BULLDOG D9506.

Skąd wziął się pomysł wyciągnięcia wtedy jeszcze kawałka złomu z zarośli? Pasją zaraził go ojciec, a sam ciągnik należał od lat do rodziny, był własnością dziadka, z zawodu młynarza. Traktor został przywieziony w nasze okolice aż z Pomorza, z miejscowości Warlubie w Borach Tucholskich.

W wielką akcję przywrócenia do życia ciągnika zaangażował się nie tylko Pan Marek. Swój czas tej historycznej maszynie poświęcili i poświęcają także tata, brat i mechanik, który przyjeżdża specjalnie aż z Pomorza. Rodzina Pana Marka zajmuje się ciągnikiem od ok. 4 lat, pierwsze uruchomienie nastąpiło 6.12.2012 r. Był to moment wyjątkowy, który został uwieczniony na filmiku. Praca nad uruchomieniem pojazdu nie była łatwa, ale dawała radość i satysfakcję.

Pan Marek swoją pasją dzieli się z innymi i trzeba przyznać, że zainteresowanie traktorem jest ogromne. Lanz Bulldog ma za sobą już niejedną prezentację. Pierwsza z nich miała miejsce w Puławach w Porcie Marina. 5. Święto Truskawki w Gminie Puławy także miało zaszczyt gościć ciągnik podczas festynu. Pan Marek nie próżnuje i dba o promocję efektów swojej ciężkiej pracy. Ciągnik wzbudzał sensację także podczas innych imprez plenerowych, odbywających się w regionie m.in. na Dniach Otwartych Drzwi LODR w Końskowoli, Święcie Róży, Dniach Stężycy i wielu innych. Za każdym razem przyjazd wzbudzał niebywałe zainteresowanie, tym bardziej że Pan Marek za każdym razem demonstrował niełatwy proces odpalania maszyny za pomocą... kierownicy.

A wygląda to mniej więcej tak:

1. Należy ręcznie (za pomocą korbki) przesmarować układ olejowy.

2. Za pomocą Lutlampy podgrzewamy gruszę głowicy do ok 600 stopni (trwa to ok. 15 min.).

3. Kierownicę wkładamy w oś wału.

4. Gdy temperatura gruszy osiągnie ok. 600 stopni przekręcamy energicznie kierownicą.

5. Następuje zapłon silnika - wyjmujemy szybko kierownicę, która wkładamy w układ kierowniczy…i jedziemyJ

Lanz Bulldog ma bardzo dużą moc, rozwija prędkość ok. 20 km/h i wiadomo pali nie mało. Choć wpisany jest do rejestru zabytków, jest w pełni sprawny i może poruszać się po drogach publicznych.

Ciągnik nie jest jedyną zabytkową rzeczą, która wpadła bohaterowi artykułu w oko. Bardzo ciekawym eksponatem jest też rower z drewnianymi obręczami produkowany w latach 30-tych XX wieku. Ten jednak, jak możemy zobaczyć na zdjęciu, służy już tylko jako wieszak-ozdoba.

Choć Pan Marek osiągnął już wiele, ma kolejne plany na przyszłość. Jednym z marzeń jest  sfilmowanie jak jego ciągnik holuje samolot na pas startowy.

Na co dzień, nasz pasjonata także robi to co lubi. Od 15 lat prowadzi własną firmę, która  zajmuje się zakładaniem przydomowych oczyszczalni ścieków, instalacją alarmów oraz automatyką do bram.

Panu Markowi gratulujemy, a wszystkich tych, którzy chcą na bieżąco śledzić losy Lanz Bulldoga zapraszamy na profil na YouTube/marek kalinowski.

Lanz Bulldog – ciągnik rolniczy produkowany w różnych wersjach w latach 1921-1960 r. przez Heinrich Lanz AG w Mannheim, w Niemczech. Był jednym z najbardziej popularnych ciągników niemieckich, Nazwa „Bulldog” jest powszechnie stosowana w Niemczech jako synonim ciągników również dzisiaj. W Zakładach Mechanicznych Ursus w Warszawie od 1947 roku, produkowano ciągniki Ursus C-45 o konstrukcji skopiowanej z Lanz Bulldog.

Czytany 1663 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start