Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Modelarstwo to piękna pasja - Janusz Kondek

Modelarstwo to piękna pasja - Janusz Kondek
fot. Katarzyna Nowak

Modelarstwo to piękna pasja, której można oddawać się całymi godzinami zapominając o otaczającym świecie. W ten wyjątkowy świat marzeń przenosi swoich podopiecznych Pan Janusz Kondek, prowadzący zajęcia modelarskie w świetlicy GOK w Borowej.

Przygoda Pana Janusza z modelarstwem rozpoczęła się gdy miał 9 lat. Podpatrzył wtedy jak starsi uczniowie puszczali w niebo konstrukcje samolotów. Pierwsze swoje modele wykonywał w pracowni modelarskiej w szkole podatkowej na tzw. pracach ręcznych-technice, pod czujnym okiem - jak wspomina Pan Janusz - jeszcze przedwojennego nauczyciela. W wieku 12 lat wzrastający modelarz uczęszczał na zajęcia w Modelarni Lotniczej przy ZHP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Już wtedy uczestniczył w wielu zawodach, zdobywając dyplomy. Kolejny etap doskonalenia umiejętności Pana Janusza to Drużyna Modelarzy Lotniczych, również przy Związku Harcerstwa Polskiego a także członkowstwo w sekcji modelarstwa Aeroklubu Kieleckiego. W późniejszym etapie Pan Janusz pracował jako modelarz lotniczy w Aeroklubie w Dęblinie oraz prowadził zajęcia w Liceum Lotniczym. Bohater naszego cyklu może się pochwalić specjalizacją Instruktora Modelarstwa Lotniczego Klasy 2 oraz ukończeniem kierunku elektronicznego, umożliwiającego naukę pilotowania modeli latających sterowanych radiowo. Zdobyte umiejętności oraz pasja z jaką Pan Janusz wykonuje modele sprawiają, że wielokrotnie z sukcesami brał udział w zawodach, a także uczestniczył w pracach komisji sędziowskich podczas zawodów.

Na zajęcia prowadzone Przez Pana Janusza od 3 lat w świetlicy w Borowej przychodzą dzieci w różnym wieku, dziewczynki i chłopcy, wszyscy pochłonięci pasją szybowania w przestworzach. Przez ten okres przewinęło się ok. 30 uczestników. Mali modelarze pod czujnym okiem swojego nauczyciela, wykonują oraz malują modele statków powietrznych. Starsi chłopcy pracują nad nieco bardziej złożonymi  konstrukcjami. Po godzinach, tygodniach a czasem miesiącach spędzonych nad swoim projektem w końcu przychodzi wyczekiwany moment odbycia pierwszego lotu gotową konstrukcją. Pracownia w Borowej jest piękne ozdobiona, nie tylko modelami wykonanymi przez samych uczniów. Najbardziej skomplikowane modele zostały przekazane przez zaprzyjaźnionych modelarzy, byłych żołnierzy.

Osoby, które zetknęły się z modelarstwem wiedzą doskonale, że powodzenie finalnego efektu pracy tj. piękny lot statku powietrznego, uzależniony jest od precyzyjnego wykonania latającego modelu. Uczniowie Pana Janusza wiedzą o tym doskonale. Oprócz wspaniałej zabawy uczestnicy zajęć rozwijają swoje poczucie estetyki, doskonalą zdolności plastyczne. Modelarstwo to także  poznawanie praw fizyki, wiedzy technicznej na temat konstrukcji samolotów. Taka forma spędzania wolnego czasu kształtuje charaktery młodych ludzi, ucząc dokładności, opanowania, cierpliwości.

Efekty swojej nauki młodzi modelarze prezentują na lokalnych festynach, uroczystościach w Gminie Puławy, a także w Puławach  oraz podczas zajęć w szkole w trakcie ferii zimowych. Doskonałą formą zabawy są zawody, tzw. „rzutki”, a także inne pokazy. Uczniowie Pana Janusza prezentowali się m. in. na Święcie Truskawki, Europejskich Dniach Dziedzictwa, 10-leciu Klubu Sportowego w Górze Puławskiej, w Puławach podczas obchodów Dnia Dziecka a także w Dęblinie pokazując swoje modele niepełnosprawnym rówieśnikom.

Pan Janusz Kondek to nie tylko modelarz - ma tytuł Podharcmistrza ZHP, jest przewodniczącym Związku Emerytów  i Rencistów w Borowej, a także wiceprzewodniczącym oddziału rejonowego w Puławach.

A jakie Pan Janusz ma marzenia? Chciałby, aby, któryś z jego uczniów, rokujący na dobre wyniki, pojechał na zawody i wrócił z nich z sukcesem. Kto wie,  może wśród uczniów Pana Kondka znajdują się przyszli inżynierowie, profesjonalni modelarze, którzy zamiłowanie do konstrukcji modeli  odkryli w sobie na zajęciach modelarskich w Borowej?

Pan Janusz Kondek prowadzi zajęcia we wtorek i piątek w świetlicy w Borowej w godz. 16.00-18.00. Zajęcia są nieodpłatne, Pan Janusz prowadzi je po prostu z pasji i  zaprasza do udziału wszystkich chętnych.

Czytany 1601 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start