Instagram
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Przyjazny urząd  Tytuł "Euro-Gmina" Tytuł "Samorząd przyjazny oświacie i jej pracownikom" w V edycji rankingu ZNP Lublin Inwestor na medal
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


Wirtualny przewodnik po Gminie Puławy

solary banner

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!!!

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!!!

Prosimy o zgłaszanie wszystkich przypadków zauważenia barszczu Sosnowskiego na terenie naszej gminy. Roślina jest bardzo niebezpieczna i może powodować bolesne oparzenia.

Zagrożenie dla zdrowia ludzi stanowią olejki eteryczne zawarte w soku oraz w wydzielane z włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego. Związki te w obecności światła słonecznego wiążą się z DNA komórek skóry i powodują oparzenia II i III stopnia, a u alergików mogą prowadzić nawet do śmierci. Roślina jest szczególnie niebezpieczna w gorące dni, kiedy dodatkowo panuje duża wilgotność powietrza. Nie trzeba mieć z nią bezpośredniego kontaktu, aby ulec oparzeniu. Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem Sosnowskiego, dokładnie przemyj zaatakowane miejsce dużą ilością ciepłej wody z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez co najmniej dwie doby. W niektórych przypadkach po oparzeniu pozostają trwałe blizny.

O odnalezieniu na terenie Gminy Puławy, siedliska barszczu Sosnowskiego, właściciel (administrator terenu) lub osoba postronna, która odnalazła roślinę, jest zobowiązana niezwłocznie poinformować Urząd Gminy Puławy (tel.: 81 889 05 02 lub adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.). Do zwalczania siedlisk barszczu Sosnowskiego zobowiązany jest właściciel (administrator) terenu, na którym znajduje się ta roślina.

Czytany 301 razy
bip nowe
 
truskawka banner
 
obrady banner

POMOC PRAWNA BANNER

Mapa Gminy
Logo GOPS
 
banner maly seniorzy
 
dobry start