Delegacja Austriackiego Czarnego Krzyża z wizytą u Wójta Gminy Puławy Krzysztofa Brzezińskiego

25 września br. o godz. 17:30 w Urzędzie Gminy Puławy, odbyło się spotkanie delegacji Austriackiego Czarnego Krzyża z Wójtem Gminy Puławy Krzysztofem Brzezińskim oraz innymi pracownikami urzędu. Austriacki Czarny Krzyż to organizacja powstała w 1919 r., która zajmuje się utrzymaniem oraz budową cmentarzy i grobowców dla ofiar cywilnych, prześladowań politycznych oraz żołnierzy, m.in. opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej (nie tylko z mogiłami żołnierzy armii austro-węgierskiej). Pomagają również w poszukiwaniu grobów, biorą udział w ekshumacjach oraz identyfikacji.

W skład delegacji weszli płk Dieter Allesch – Prezes Austriackiego Czarnego Krzyża w Graz i Peter Sixl – Kurator Austriackiego Czarnego Krzyża. Była to już kolejna wizyta delegacji w Gminie Puławy. Podczas poprzedniej wizyty, 30 lipca 2013 r. Pan Wójt przy pomocy prezentacji multimedialnej oraz dzięki znakomitej znajomości języka niemieckiego, osobiście zaprezentował gościom znajdujące się na terenie gminy miejsca pamięci i liczne nekropolie. Wówczas celem wizyty było omówienie sytuacji cmentarzy na terenie naszej gminy oraz rozmowy na temat podjęcia współpracy w zakresie opieki nad miejscami pochówku poległych w walkach. Tym razem omówiono kwestie związane z uporządkowaniem terenu cmentarza z I wojny światowej żołnierzy armii niemieckiej, austro – węgierskiej i rosyjskiej, położonego w miejscowości Sosnów, oraz umieszczeniem na cmentarzu kamiennego obelisku wraz z tablicą upamiętniającą. Na cmentarzu pochowanych jest ok. 1500 żołnierzy armii niemieckiej, austro-węgierskiej i rosyjskiej. Cmentarz powstał pod koniec 1914 r., w czasie walk o twierdzę Dęblin. Obecnie stan cmentarza jest niezadowalający. Oprócz metalowej tablicy informacyjnej, nie ma tam żadnego pomnika upamiętniającego miejsce pochówku żołnierzy, a cały teren porastają drzewa, krzewy, trawa i barwinek pospolity.

Dzięki wspólnym staraniom mamy możliwość zmiany dotychczasowego wizerunku cmentarza i zadbania we właściwy sposób o stan mogił. Z inicjatywy Wójta na przeprowadzenie wspomnianych prac zostaną przekazane środki finansowe w wysokości 1800 Euro przez Organizację Austriacki Czarny Krzyż. Gmina Puławy dołoży zaś wszelkich starań aby prace zrealizowane zostały jeszcze w roku 2014.

Spotkanie, pomimo napiętego harmonogramu, przebiegało w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze, a delegacja z Austrii odnosiła się do gospodarzy z ogromną otwartością i życzliwością. Liczymy na owocne efekty podjętych działań i mamy nadzieję na dalszą współpracę w kolejnych latach.