Sarmackie widowisko z okazji 361. rocznicy Bitwy pod Gołębiem

Niezapomniana, żywa lekcja historii – te słowa najlepiej oddają uroczystość z okazji 361. rocznicy Bitwy pod Gołębiem, która odbyła się 19 lutego 2017 r. w Kościele parafialnym pw. św. Floriana i św. Katarzyny w Gołębiu. W historycznych murach gołębskiej świątyni odbyło się niecodzienne widowisko z udziałem grup rekonstrukcyjnych z Lubelszczyzny, ziemi sandomierskiej i Podkarpacia.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Proboszcz parafii w Gołębiu Ks. Jerzy Węzka. Podniosły charakter wydarzenia podkreślała obecność pocztu sztandarowego z jednostki wojskowej w Dęblinie.

Po wspólnej modlitwie odbyło się widowisko historyczne, przypominające okoliczności oraz przebieg Bitwy pod Gołębiem. Widzowie mogli podziwiać kunsztownie wykonane stroje szlacheckie oraz repliki uzbrojenia i opancerzenia polskiej husarii, których nie powstydziłyby się największe ekranizacje sienkiewiczowskich powieści. Uroczystość zakończył huczny strzał z armaty przed kościołem.

W widowisku wzięli udział pasjonaci historii, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Krzewienia Wiedzy Historycznej „Lubelska Chorągiew Husarska”, stowarzyszeniu Chorągiew Zamku w Zawieprzycach im. Atanazego Miączyńskiego herbu Suchekomnaty oraz w zaprzyjaźnionych grupach rekonstrukcyjnych z Sandomierza i Podkarpacia. Słowa podziękowania do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu skierował m.in. Wójt Gminy Puławy Pan Krzysztof Brzeziński.

Honorowy Patronat nad uroczystością sprawowali Wojewoda Lubelski, w imieniu którego uczestniczył Pan Ludwik Sikora, Marszałek Województwa Lubelskiego, Arcybiskup Metropolita Lubelski oraz Minister Obrony Narodowej.